Brakuje Wam pomysłu na spędzenie czasu w Wiedniu ? Znudziły się już muzea i zabytki ? Polecamy jednodniową wycieczkę do Bratysławy. Dwie stolice jednego dnia ? Tak to jest możliwe.

Bratysława leży tylko 60 km od Wiednia, a te dwa miasta łączy słynna ścieżka rowerowa Donauradweg | EuroVelo 6. Prosta i bezpieczna trasa, którą przy dobrych wiatrach można pokonać w 4-5 godzin i nadaje się nawet dla dzieci. W sezonie widać najlepiej jak popularna jest to trasa, można spotkać tu bardzo dużo „sakwiarzy” i przy okazji podczas postojów posłuchać ciekawych opowiadań.

Bratysława

bratyslawa

My trasę tą pokonaliśmy już kilkanaście razy i przy każdej nadarzającej się okazji chętnie wracamy do „młodszej siostry Wiednia” jak nazywana jest Bratysława. Cały odcinek jest bardzo łatwy, bez podjazdów i oczywiście bardzo dobrze oznakowany. Można spokojnie jechać bez mapy, jednak najlepiej wcześniej zaopatrzyć się w napoje i prowiant, gdyż po drodze mijamy tylko 3 restauracje a sklepy są jedynie w Hainburgu.

bratyslawa

Za start obieramy wiedeński Prater i jadąc Hauptallee przy pierwszym moście pojawia się już pierwszy znak informujący o trasie Donauradweg. Skręcamy w lewo, przeprawiamy się na drugą stronę Dunaju i już czujemy się jak na … rowerowej autostradzie. Kierując się w stronę Lobau możemy w sezonie kilkukrotnie przetrzeć oczy ze zdumienia. Tak, jedna z najsłynniejszych tras rowerowych w Europie ciągnie się przy … plaży nudystów 🙂 Jest nawet restauracja pod chmurką do której przychodzą same golasy.bratyslawa

bratyslawa

Tutaj trzeba też trochę uważać by nie ominąć skrętu w lewo a później jest już kilkadziesiąt kilometrów prostej drogi. Niektórzy przez ten odcinek mówią, że ta trasa jest nudna bo ta prosta droga przy wietrze ciągnie się czasem w nieskończoność. W Hainburgu warto zjechać trochę z trasy by zobaczyć tą małą urokliwą miejscowość.

bratyslawa

bratyslawa
Po minięciu miasta pojawia się już piękna panorama Bratysławy, mijamy stare przejście graniczne oddzielone boczną ścieżką i…już jesteśmy na przedmieściach Bratysławy. My zawsze czujemy się tu trochę jak w Polsce. Przyjazne miasto, które słynie z życia nocnego. Może nie jest jakoś specjalnie urodziwe ani nie ma zbyt dużo do zaoferowania ale zawsze chętnie tu wracamy i uwielbiamy atmosferę tego miasta. Jest wiele tanich pensjonatów a do Wiednia kursują co godzinę pociągi za jedynie 7 euro w tym wliczony jest przewóz roweru. Można też wrócić statkiem albo…tak jak my rowerem 🙂

Mapa trasy Wiedeń – Bratysława

About The Author

Witamy na naszej stronie o wyprawach rowerowych. Kilka lat temu zaraziliśmy się turystyką rowerową z namiotem i nie możemy się wyleczyć :)

11 Comments

  1. Rewelacyjna relacja 🙂 Świetne zdjęcia. Lubię pośmigać rowerem, dość często mi się to zdarza ale nie wyobrażam sobie w moim wydaniu takiego wyzwania 🙂 Pozdrawiam

  2. W niedzielę zamierzam machnąć tą trasę, zastanawiam się jednak, czy szosą można jechać?

  3. Wow. Nic tylko pozazdrościć. Wiedeń i to na rowerze! Moje marzenie!
    Ale cóż, może kiedyś się spełni :). Póki co gratuluję wyprawy i pozdrawiam! 🙂

  4. Ale ekstra! Fajna alternatywna dla pociągu. Następnym razem 🙂

  5. Matko i to tak wszystko rowerem. Szacun, a nie boicie się, że się może dętka przebić lub szprycha wygiąć? Teraz te rowery takie delikatne.

  6. Myślę, że dla miłośników rowerów trasa obowiązkowa! Ja osobiście lubię nimi jeździć, ale podróże zagraniczne odbywam raczej innymi metodami. Niemniej, dobrze wiedzieć na przyszłość.

  7. Punkt absolutnie must do w Wiedniu!

  8. Jako rowerowy laik, w życiu bym nie pomyślała, że to takie banalnie proste 🙂

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Translate »
Close